
При вивченні англійської мови для грамотної побудови усного та писемного мовлення необхідно звернути увагу на допоміжні дієслова. Вони застосовуються для передачі основної граматичної і семантичної інформації, що міститься в реченнях і надходить від основного дієслова.
Auxiliary Verbs як самостійна семантична одиниця присутня не тільки в англійській мові – зазвичай він присутній в тій чи іншій формі в будь-якій мові світу. При вивченні англійської писемності та вимови запам’ятовування допоміжних дієслів, їх відміни, правил використання необхідно для побудови грамотної мови.
Без їх використання неможливо ні самостійно правильно зрозуміти, що має на увазі співрозмовник, ні висловити свої думки так, щоб вас правильно зрозуміли. З цієї причини потрібно знати, що таке допоміжне дієслово і як правильно його застосовувати. Знання основних правил застосування даної семантичної одиниці необхідно кожному, хто вирішив всерйоз зайнятися вивченням англійської мови для застосування його в роботі або в туристичних поїздках.
На це питання необхідно відповісти перед початком вивчення теми. Отже, що таке допоміжне дієслово в англійській мові? Якщо говорити простою мовою, це – дієслово, використовуваний в ті моменти, коли необхідно правильно побудувати речення. Вони є своєрідною підказкою і показують, який час, особа, число використовуються в конкретній ситуації.
Смислові дієслова завжди використовуються разом з допоміжними. Як вже було сказано, правильну побудову фрази без їх використання складно уявити.
Аналогічні дієслова є, наприклад, в російській мові, але подібного значення вони не мають – можна правильно побудувати речення і без їх використання. В англійській мові, навпаки, необхідно знати, коли ми використовуємо допоміжне дієслово, а коли можна обійтися без нього.
Вивчення того, що таке auxiliary verbs, починається при ознайомленні з азами англійської мови – вони необхідні для побудови найпростіших речень, зустрічаються при ознайомленні з часом, особами і т.д.
На відміну від смислових дієслів, допоміжні не мають певних різновидів, так як вживаються в залежності від ситуації в поєднанні з певними семантичними одиницями.
Класифікація у них відсутній через те, що немає певного лексичного значення, а особливості вживання відрізняються від правил, що застосовуються до смисловим семантичним одиницям.
Однак допоміжні дієслова все ж можна класифікувати, розділивши на дві основні групи:
Відповівши на питання про те, допоміжне дієслово це що таке, вважаємо за необхідне перейти до розгляду того, якими вони бувають і як їх можна використовувати.
Відповідаючи на питання про те, які є допоміжні дієслова в англійській мові, вважаємо за необхідне перерахувати всі семантичні одиниці, які використовуються в цій якості. До даної категорії віднесені дієслова to be, to have, to do.
До модальних дієслів, які можуть бути застосовані в якості допоміжних відносять can, could, may, might, must, shall, should, ought to, will і would.
Кожне з наведених вище слів має особливості застосування, які необхідно враховувати при їх використанні для грамотної побудови речень.
На прикладі деяких дієслів розберемо особливості використання слів з наведених вище груп. Почати варто з дієслів з часткою to – як правило, їх в англійській мові використовують найчастіше.
To be (у формах am, are, is, was, were, been) може використовуватися в наступних випадках:
При утворенні негативної форми застосовується частка not, в наказовому способі - do not. Побудова речення виглядає наступним чином:
Правило може бути застосовано незалежно від використовуваного часу.
To do (do, does, did) може застосовуватися в пропозиціях, що містять коротку відповідь на загальне питання, пропозиції з питальним і негативним характером, крім цього – в стверджувальних реченнях (тільки в разі, якщо необхідна додаткова емоційне забарвлення).
To have (have, has, had) застосовується у всіх трьох різновидах пропозицій, і нарівні з цим при формуванні коротких відповідей на загальні питання в часах групи Perfect.
Основна причина того, для чого потрібні допоміжні дієслова в англійській мові – точне визначення часу і вірне побудова пропозиції. Їх не так багато, а знати бажано всі існуючі допоміжні дієслова крім тих, що використовуються найчастіше.
При їх застосуванні необхідно дотримуватися певних правил, наприклад, якщо питальне слово в реченні віднесено до підлягає, то ви зіткнулися з ситуацією, коли в питанні не потрібен допоміжне дієслово.
При вивченні теми необхідно чітко запам’ятати, коли ставиться допоміжне дієслово і коли не використовується допоміжне дієслово. Це дозволить будувати мова правильно з урахуванням особливостей граматики. Винятків небагато, в основному вони стосуються того, до чого віднесені слова пропозиції, через які необхідно використання допоміжних дієслів.
Для того, щоб закріпити знання і зрозуміти, як на практиці використовуються допоміжні дієслова, рекомендовано кілька способів:
При самостійній підготовці, якщо вам потрібно запам’ятати, коли не потрібне допоміжне дієслово або як воно вживається, досить звернутися до підручника – в кінці теми є вправи з реченнями, які можна використовувати для запам’ятовування.
Якщо ви відчуваєте, що підготовленого викладачами матеріалу недостатньо, то підготуйте кілька десятків речень для перекладу для кожного допоміжного дієслова. Вибирати варто ті теми для розмови, які ви з більшою ймовірністю зустрінете на практиці – це підвищить уважність, дозволить запам’ятати потрібні семантичні одиниці з більшою швидкістю, а згодом – застосувати отримані знання на практиці – в поїздці по роботі або для того, щоб відпочити.